Ανήμερα της γιορτής Των Αγίων Πάντων, σε μια θαυμάσια ηλιόλουστη ημέρα, με το καταπράσινο χρώμα της γής, και την ευωδία των λουλουδιών της φύσης, τελέστηκε η Θεία λειτουργία στο εκκλησάκι Της Αγίας Απάντας ή Αγία Απάντη…
..Το εκκλησάκι είναι χτισμένο στο ΒΔ μέρος του συνοικισμού των Αγ. Θεοδώρων στον Απάνω Μαχαλά, (κάντε κλικ εδώ για να διαβάσετε την ιστορία για το ποια ήταν η αιτία που χτίστηκε).
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/2-12-300x200.jpg)
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/3-12-300x200.jpg)
Στις 10 Ιουνίου 2012 και ημέρα Κυριακή, τελέστηκε η Θεία λειτουργία στο πανέμορφο εκκλησάκι Της Αγίας Απάντας.
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/4-10-300x200.jpg)
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/5-11-300x200.jpg)
Στην Θεία λειτουργία καθώς και στην αρτοκλασία που ακολούθησε, χωροστατούντος του παπα-Ηλία Νασιώκα, μόνιμου παπά του χωριού μας τα τελευταία χρόνια, αρκετοί Τροβατιανοί και φίλοι βρέθηκαν εκεί να προσκυνήσουν τη Χάρη της.
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/5-12-300x200.jpg)
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/6-11-300x200.jpg)
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/7-11-300x200.jpg)
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/8-10-300x200.jpg)
Μετά το τέλος της θείας λειτουργίας και της αρτοκλασίας μοιράστηκαν στους πιστούς διάφορα γλυκά για το καλό και για τα χρόνια πολλά.
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/11-9-300x200.jpg)
![](https://deigma5.eu/wp-content/uploads/2020/03/12-9-300x200.jpg)
Και του χρόνου να είμαστε καλά να προσκυνήσουμε ξανά Τη Χάρη της.